State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
SD | 1 | Susan M. Wismer | Democratic | No |
SD | 1 | Dennis Feickert | Democratic | Did Not Vote |
SD | 1 | David S. Sigdestad | Democratic | No |
SD | 2 | Burton E. 'Burt' Tulson | Republican | Yes |
SD | 2 | Brock L. Greenfield | Republican | Yes |
SD | 2 | H. Paul Dennert | Democratic | No |
SD | 2 | Elaine M. Elliott | Democratic | No |
SD | 3 | David Novstrup | Republican | Yes |
SD | 4 | Valentine Bryce 'Val' Rausch | Republican | No |
SD | 4 | Steve T. Street | Democratic | No |
SD | 5 | Melissa Magstadt | Republican | No |
SD | 5 | Roger D. Solum | Republican | Yes |
SD | 7 | Scott Munsterman | Republican | Yes |
SD | 7 | Spencer Hawley | Democratic | No |
SD | 8 | Mitch Fargen | Democratic | No |
SD | 8 | Patricia K. Stricherz | Republican | No |
SD | 9 | Bob Deelstra | Republican | No |
SD | 9 | Steve Hickey | Republican | Yes |
SD | 10 | Roger W. Hunt | Republican | Yes |
SD | 10 | Jenna Netherton | Independent | Yes |
SD | 10 | Gene G. Abdallah | Republican | No |
SD | 11 | Mark K. Willadsen | Republican | Yes |
SD | 11 | Lora Lyn Hubbel | Republican | Yes |
SD | 12 | Manford J. 'Manny' Steele | Republican | Yes |
SD | 12 | Hal G. Wick | Republican | Yes |
SD | 13 | Brian C. Liss | Republican | Yes |
SD | 14 | Marc S. Feinstein | Democratic | No |
SD | 14 | R. Shawn Tornow | Republican | Yes |
SD | 15 | Patrick A. Kirschman | Democratic | No |
SD | 16 | Patty Miller | Republican | Yes |
SD | 16 | James W. 'Jim' Bolin | Republican | Yes |
SD | 17 | Jamie M. Boomgarden | Republican | Yes |
SD | 17 | Thomas Tom Jones | Democratic | Did Not Vote |
SD | 18 | Nick G. Moser | Republican | Yes |
SD | 18 | Bernie P. Hunhoff | Democratic | No |
SD | 19 | Edward E. Van Gerpen | Republican | Yes |
SD | 19 | Frank J. Kloucek | Democratic | Yes |
SD | 19 | Stacey Victor 'Stace' Nelson | Republican | Yes |
SD | 20 | Lance Carson | Republican | Did Not Vote |
SD | 20 | Tona Rozum | Republican | No |
SD | 21 | David 'Dave' Scott | Republican | Yes |
SD | 22 | Peggy Anne Gibson | Democratic | No |
SD | 22 | James 'Jim' White | Republican | Did Not Vote |
SD | 23 | Justin R. Cronin | Republican | Yes |
SD | 23 | Charles B. 'Charlie' Hoffman | Republican | Yes |
SD | 24 | Mark Eugene Venner Sr. | Republican | Yes |
SD | 24 | Tad Perry | Republican | No |
SD | 25 | Jon Hansen | Republican | Yes |
SD | 26A | Larry James Lucas | Democratic | No |
SD | 26B | James G. Schaefer | Republican | Yes |
SD | 26B | Kim L. Vanneman | Republican | Yes |
SD | 27 | Ed Iron Cloud III | Democratic | No |
SD | 27 | Kevin Killer | Democratic | No |
SD | 28A | Dean D. Schrempp | Democratic | No |
SD | 28B | Betty Olson | Republican | Yes |
SD | 29 | Thomas J. Brunner | Republican | Yes |
SD | 29 | Dean Wink | Republican | Did Not Vote |
SD | 30 | Mike Jon Verchio | Republican | Yes |
SD | 30 | Lance S. Russell | Republican | Yes |
SD | 31 | Charles M. Turbiville | Republican | No |
SD | 31 | Fred W. Romkema | Republican | Yes |
SD | 32 | Brian G. Gosch | Republican | Yes |
SD | 32 | Kristin A. Conzet | Republican | Yes |
SD | 33 | Jacqueline Sly | Republican | Did Not Vote |
SD | 33 | Phil Jensen | Republican | Yes |
SD | 34 | Dan Dryden | Republican | Yes |
SD | 34 | David Lust | Republican | No |
SD | 35 | Mark K. Kirkeby | Republican | Yes |
SD | 35 | Don 'Pete' Kopp | Republican | Yes |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
SD - 1 | Susan M. Wismer | D | No |
SD - 1 | Dennis Feickert | D | Did Not Vote |
SD - 1 | David S. Sigdestad | D | No |
SD - 2 | Burton E. 'Burt' Tulson | R | Yes |
SD - 2 | Brock L. Greenfield | R | Yes |
SD - 2 | H. Paul Dennert | D | No |
SD - 2 | Elaine M. Elliott | D | No |
SD - 3 | David Novstrup | R | Yes |
SD - 4 | Valentine Bryce 'Val' Rausch | R | No |
SD - 4 | Steve T. Street | D | No |
SD - 5 | Melissa Magstadt | R | No |
SD - 5 | Roger D. Solum | R | Yes |
SD - 7 | Scott Munsterman | R | Yes |
SD - 7 | Spencer Hawley | D | No |
SD - 8 | Mitch Fargen | D | No |
SD - 8 | Patricia K. Stricherz | R | No |
SD - 9 | Bob Deelstra | R | No |
SD - 9 | Steve Hickey | R | Yes |
SD - 10 | Roger W. Hunt | R | Yes |
SD - 10 | Jenna Netherton | Yes | |
SD - 10 | Gene G. Abdallah | R | No |
SD - 11 | Mark K. Willadsen | R | Yes |
SD - 11 | Lora Lyn Hubbel | R | Yes |
SD - 12 | Manford J. 'Manny' Steele | R | Yes |
SD - 12 | Hal G. Wick | R | Yes |
SD - 13 | Brian C. Liss | R | Yes |
SD - 14 | Marc S. Feinstein | D | No |
SD - 14 | R. Shawn Tornow | R | Yes |
SD - 15 | Patrick A. Kirschman | D | No |
SD - 16 | Patty Miller | R | Yes |
SD - 16 | James W. 'Jim' Bolin | R | Yes |
SD - 17 | Jamie M. Boomgarden | R | Yes |
SD - 17 | Thomas Tom Jones | D | Did Not Vote |
SD - 18 | Nick G. Moser | R | Yes |
SD - 18 | Bernie P. Hunhoff | D | No |
SD - 19 | Edward E. Van Gerpen | R | Yes |
SD - 19 | Frank J. Kloucek | D | Yes |
SD - 19 | Stacey Victor 'Stace' Nelson | R | Yes |
SD - 20 | Lance Carson | R | Did Not Vote |
SD - 20 | Tona Rozum | R | No |
SD - 21 | David 'Dave' Scott | R | Yes |
SD - 22 | Peggy Anne Gibson | D | No |
SD - 22 | James 'Jim' White | R | Did Not Vote |
SD - 23 | Justin R. Cronin | R | Yes |
SD - 23 | Charles B. 'Charlie' Hoffman | R | Yes |
SD - 24 | Mark Eugene Venner Sr. | R | Yes |
SD - 24 | Tad Perry | R | No |
SD - 25 | Jon Hansen | R | Yes |
SD - 26A | Larry James Lucas | D | No |
SD - 26B | James G. Schaefer | R | Yes |
SD - 26B | Kim L. Vanneman | R | Yes |
SD - 27 | Ed Iron Cloud III | D | No |
SD - 27 | Kevin Killer | D | No |
SD - 28A | Dean D. Schrempp | D | No |
SD - 28B | Betty Olson | R | Yes |
SD - 29 | Thomas J. Brunner | R | Yes |
SD - 29 | Dean Wink | R | Did Not Vote |
SD - 30 | Mike Jon Verchio | R | Yes |
SD - 30 | Lance S. Russell | R | Yes |
SD - 31 | Charles M. Turbiville | R | No |
SD - 31 | Fred W. Romkema | R | Yes |
SD - 32 | Brian G. Gosch | R | Yes |
SD - 32 | Kristin A. Conzet | R | Yes |
SD - 33 | Jacqueline Sly | R | Did Not Vote |
SD - 33 | Phil Jensen | R | Yes |
SD - 34 | Dan Dryden | R | Yes |
SD - 34 | David Lust | R | No |
SD - 35 | Mark K. Kirkeby | R | Yes |
SD - 35 | Don 'Pete' Kopp | R | Yes |