State | District | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|---|
CT | 1 | Kenneth P. Green | Democratic | Yes |
CT | 2 | Hank Bielawa | Republican | No |
CT | 3 | Minnie Gonzalez | Democratic | Yes |
CT | 4 | Evelyn C. Mantilla | Democratic | Yes |
CT | 5 | Marie Lopez Kirkley-Bey | Democratic | Yes |
CT | 6 | Arthur J. 'Art' Feltman | Democratic | Yes |
CT | 7 | Douglas McCrory | Democratic | Yes |
CT | 8 | Joan A. Lewis | Democratic | Yes |
CT | 9 | Christopher R. Stone | Democratic | Yes |
CT | 10 | Henry J. Genga | Democratic | Yes |
CT | 11 | Michael A. Christ | Democratic | Yes |
CT | 12 | Ryan P. Barry | Democratic | Yes |
CT | 13 | John W. 'Jack' Thompson | Democratic | Yes |
CT | 14 | William 'Bill' Aman | Republican | No |
CT | 15 | Faith McMahon | Democratic | Yes |
CT | 16 | Robert W. Heagney | Republican | Yes |
CT | 17 | Kevin D. Witkos | Republican | Did Not Vote |
CT | 18 | Andrew M. 'Andy' Fleischmann | Democratic | Yes |
CT | 19 | Robert Farr | Republican | No |
CT | 20 | David D. McCluskey | Democratic | Yes |
CT | 21 | Demetrios S. Giannaros | Democratic | Yes |
CT | 22 | Elizabeth A. 'Betty' Boukus | Democratic | Yes |
CT | 23 | Marilyn Giuliano | Republican | Yes |
CT | 24 | Timothy E. 'Tim' O'Brien Jr. | Democratic | Yes |
CT | 25 | John C. Geragosian | Democratic | Yes |
CT | 26 | Peter A. Tercyak | Democratic | Yes |
CT | 27 | Sandra Helen 'Sandy' Nafis | Democratic | Yes |
CT | 28 | Paul R. Doyle | Democratic | Yes |
CT | 29 | Antonio 'Tony' Guerrera | Democratic | Yes |
CT | 30 | Joe Aresimowicz | Democratic | Yes |
CT | 31 | Sonya F. 'Sonny' Googins | Republican | Did Not Vote |
CT | 32 | James A. 'Jim' O'Rourke III | Democratic | Yes |
CT | 33 | Joseph C. Serra | Democratic | Yes |
CT | 34 | Gail K. Hamm | Democratic | Yes |
CT | 35 | Brian J. O'Connor | Democratic | Yes |
CT | 36 | James Field F. Spallone | Democratic | Yes |
CT | 37 | Ed Jutila | Democratic | Yes |
CT | 38 | Elizabeth Betsy Ritter | Democratic | Yes |
CT | 39 | Ernest Hewett | Democratic | Yes |
CT | 40 | Edward E. 'Ted' Moukawsher | Democratic | Yes |
CT | 41 | Lenny T. Winkler | Republican | Did Not Vote |
CT | 42 | Tom Reynolds | Democratic | Yes |
CT | 43 | Diana S. Urban | Democratic | Yes |
CT | 44 | Michael A. Caron | Republican | No |
CT | 45 | Steven T. 'Steve' Mikutel | Democratic | Yes |
CT | 46 | Melissa Riley | Democratic | Yes |
CT | 47 | John F. 'Jack' Malone | Democratic | Yes |
CT | 48 | Linda A. Orange | Democratic | Yes |
CT | 49 | Walter M. Pawelkiewicz | Democratic | Yes |
CT | 50 | Mike Alberts | Republican | No |
CT | 51 | Shawn Thomas Johnston | Democratic | No |
CT | 52 | Penny Bacchiochi | Republican | Yes |
CT | 53 | Michael Jean 'Mike' Cardin | Democratic | Yes |
CT | 54 | Denise W. Merrill | Democratic | Yes |
CT | 55 | Pamela Z. 'Pam' Sawyer | Republican | Yes |
CT | 56 | Claire L. Janowski | Democratic | Yes |
CT | 57 | Ted Graziani | Democratic | Yes |
CT | 58 | Kathleen M. 'Kathy' Tallarita | Democratic | Yes |
CT | 59 | Stephen M. 'Steve' Jarmoc | Democratic | Did Not Vote |
CT | 60 | Peggy Sayers | Democratic | No |
CT | 61 | Ruth C. Fahrbach | Republican | No |
CT | 62 | Richard F. Ferrari | Republican | No |
CT | 63 | George M. Wilber | Democratic | Yes |
CT | 64 | Roberta B. Willis | Democratic | Did Not Vote |
CT | 65 | Anne L. Ruwet | Republican | Yes |
CT | 66 | Craig A. Miner | Republican | No |
CT | 67 | Clark J. Chapin | Republican | No |
CT | 68 | Sean Williams | Republican | Yes |
CT | 69 | Arthur J. 'Art' O'Neill | Republican | No |
CT | 70 | Kevin M. DelGobbo | Republican | No |
CT | 71 | Anthony J. 'Tony' D'Amelio | Republican | No |
CT | 72 | Reginald G. 'Reggie' Beamon | Democratic | No |
CT | 73 | Jeffrey J. Berger | Democratic | Yes |
CT | 74 | Selim G. Noujaim | Republican | Did Not Vote |
CT | 75 | David Aldarondo | Democratic | Yes |
CT | 76 | John E. Piscopo | Republican | No |
CT | 77 | Roger B. Michele | Democratic | Did Not Vote |
CT | 78 | William A. Hamzy | Republican | No |
CT | 79 | Konstantinos 'Kosta' Diamantis | Democratic | Yes |
CT | 80 | John 'Corky' Mazurek | Democratic | Yes |
CT | 81 | Bruce P. 'Zeke' Zalaski | Democratic | Yes |
CT | 83 | Catherine F. Abercrombie | Democratic | Yes |
CT | 84 | Christopher G. 'Chris' Donovan | Democratic | Yes |
CT | 85 | Mary M. Mushinsky | Democratic | Yes |
CT | 86 | Robert M. Ward | Republican | No |
CT | 87 | Steve Fontana | Democratic | Yes |
CT | 88 | Brendan Sharkey | Democratic | Yes |
CT | 89 | Vickie Orsini Nardello | Democratic | Yes |
CT | 90 | Mary G. Fritz | Democratic | Did Not Vote |
CT | 91 | Peter F. Villano | Democratic | Yes |
CT | 92 | Patricia A. 'Pat' Dillon | Democratic | Yes |
CT | 93 | Toni Edmonds Walker | Democratic | Yes |
CT | 94 | William Riley Dyson | Democratic | No |
CT | 95 | Juan R. Candelaria | Democratic | Yes |
CT | 96 | Cameron C. 'Cam' Staples | Democratic | Did Not Vote |
CT | 97 | Robert W. 'Bob , Rob' Megna | Democratic | Yes |
CT | 98 | Patricia M. 'Pat' Widlitz | Democratic | Yes |
CT | 99 | Michael P. 'Mike' Lawlor | Democratic | Yes |
CT | 100 | Raymond C. 'Ray' Kalinowski | Republican | No |
CT | 101 | Deborah W. 'Deb' Heinrich | Democratic | Yes |
CT | 102 | Peter J. Panaroni Jr. | Democratic | Yes |
CT | 103 | Alfred C. 'Al' Adinolfi | Republican | Yes |
CT | 104 | Linda Menna Gentile | Democratic | Yes |
CT | 105 | Leonard C. 'Len' Greene Sr. | Republican | No |
CT | 106 | Julia B. Wasserman | Republican | Yes |
CT | 107 | David A. Scribner | Republican | No |
CT | 108 | Mary Ann Carson | Republican | No |
CT | 109 | Lewis J. 'Lew' Wallace Jr. | Democratic | Yes |
CT | 110 | Robert 'Bob' Godfrey | Democratic | Yes |
CT | 111 | John H. Frey | Republican | Yes |
CT | 112 | DebraLee Hovey | Republican | No |
CT | 113 | Richard O. 'Dick' Belden | Republican | No |
CT | 114 | Themis Klarides | Republican | Yes |
CT | 115 | Stephen D. 'Steve' Dargan | Democratic | Yes |
CT | 116 | Louis P. 'Lou' Esposito | Democratic | Yes |
CT | 117 | Paul Davis | Democratic | Yes |
CT | 118 | James A. Amann | Democratic | Yes |
CT | 119 | Richard F. 'Dick' Roy | Democratic | Yes |
CT | 120 | John A. Harkins | Republican | No |
CT | 121 | Terrance E. 'Terry' Backer | Democratic | No |
CT | 122 | Lawrence G. Miller | Republican | No |
CT | 123 | T.R. Rowe | Republican | No |
CT | 124 | Charles 'Don' Clemons Jr. | Democratic | Yes |
CT | 125 | John W. Hetherington | Republican | Yes |
CT | 126 | Christopher L. Caruso | Democratic | Yes |
CT | 127 | John F. 'Jack' Hennessy | Democratic | Yes |
CT | 128 | Lydia N. Martinez | Democratic | Yes |
CT | 129 | Robert T. Keeley Jr. | Democratic | Yes |
CT | 130 | Felipe Reinoso | Democratic | Yes |
CT | 131 | David K. Labriola | Republican | Yes |
CT | 132 | Thomas J. Drew | Democratic | Yes |
CT | 133 | Cathy C. Tymniak | Republican | Yes |
CT | 134 | John 'Jack' Stone Jr. | Republican | Yes |
CT | 135 | John E. Stripp | Republican | No |
CT | 136 | Joseph S. 'Joe' Mioli | Democratic | No |
CT | 137 | Chris Perone | Democratic | Yes |
CT | 138 | Janice R. 'Jan' Giegler | Republican | No |
CT | 139 | Kevin Ryan | Democratic | Yes |
CT | 140 | Joseph E. Mann | Democratic | Did Not Vote |
CT | 141 | John J. Ryan | Republican | No |
CT | 142 | Lawrence F. 'Larry' Cafero Jr. | Republican | Yes |
CT | 143 | Antonietta 'Toni' Boucher | Republican | Yes |
CT | 144 | James A. 'Jim' Shapiro | Democratic | Yes |
CT | 145 | Christel H. Truglia | Democratic | Yes |
CT | 146 | Gerald M. Fox III | Democratic | Yes |
CT | 147 | Donald B. Sherer | Republican | Yes |
CT | 148 | Carlo Leone | Democratic | Yes |
CT | 149 | Olivia R. 'Livvy' Floren | Republican | Yes |
CT | 150 | Lile R. Gibbons | Republican | Yes |
CT | 151 | Claudia M. 'Dolly' Powers | Republican | No |
CT | Emil 'Buddy' Altobello Jr. | Democratic | Yes |
State | Name | Party | Vote |
---|---|---|---|
CT - 1 | Kenneth P. Green | D | Yes |
CT - 2 | Hank Bielawa | R | No |
CT - 3 | Minnie Gonzalez | D | Yes |
CT - 4 | Evelyn C. Mantilla | D | Yes |
CT - 5 | Marie Lopez Kirkley-Bey | D | Yes |
CT - 6 | Arthur J. 'Art' Feltman | D | Yes |
CT - 7 | Douglas McCrory | D | Yes |
CT - 8 | Joan A. Lewis | D | Yes |
CT - 9 | Christopher R. Stone | D | Yes |
CT - 10 | Henry J. Genga | D | Yes |
CT - 11 | Michael A. Christ | D | Yes |
CT - 12 | Ryan P. Barry | D | Yes |
CT - 13 | John W. 'Jack' Thompson | D | Yes |
CT - 14 | William 'Bill' Aman | R | No |
CT - 15 | Faith McMahon | D | Yes |
CT - 16 | Robert W. Heagney | R | Yes |
CT - 17 | Kevin D. Witkos | R | Did Not Vote |
CT - 18 | Andrew M. 'Andy' Fleischmann | D | Yes |
CT - 19 | Robert Farr | R | No |
CT - 20 | David D. McCluskey | D | Yes |
CT - 21 | Demetrios S. Giannaros | D | Yes |
CT - 22 | Elizabeth A. 'Betty' Boukus | D | Yes |
CT - 23 | Marilyn Giuliano | R | Yes |
CT - 24 | Timothy E. 'Tim' O'Brien Jr. | D | Yes |
CT - 25 | John C. Geragosian | D | Yes |
CT - 26 | Peter A. Tercyak | D | Yes |
CT - 27 | Sandra Helen 'Sandy' Nafis | D | Yes |
CT - 28 | Paul R. Doyle | D | Yes |
CT - 29 | Antonio 'Tony' Guerrera | D | Yes |
CT - 30 | Joe Aresimowicz | D | Yes |
CT - 31 | Sonya F. 'Sonny' Googins | R | Did Not Vote |
CT - 32 | James A. 'Jim' O'Rourke III | D | Yes |
CT - 33 | Joseph C. Serra | D | Yes |
CT - 34 | Gail K. Hamm | D | Yes |
CT - 35 | Brian J. O'Connor | D | Yes |
CT - 36 | James Field F. Spallone | D | Yes |
CT - 37 | Ed Jutila | D | Yes |
CT - 38 | Elizabeth Betsy Ritter | D | Yes |
CT - 39 | Ernest Hewett | D | Yes |
CT - 40 | Edward E. 'Ted' Moukawsher | D | Yes |
CT - 41 | Lenny T. Winkler | R | Did Not Vote |
CT - 42 | Tom Reynolds | D | Yes |
CT - 43 | Diana S. Urban | D | Yes |
CT - 44 | Michael A. Caron | R | No |
CT - 45 | Steven T. 'Steve' Mikutel | D | Yes |
CT - 46 | Melissa Riley | D | Yes |
CT - 47 | John F. 'Jack' Malone | D | Yes |
CT - 48 | Linda A. Orange | D | Yes |
CT - 49 | Walter M. Pawelkiewicz | D | Yes |
CT - 50 | Mike Alberts | R | No |
CT - 51 | Shawn Thomas Johnston | D | No |
CT - 52 | Penny Bacchiochi | R | Yes |
CT - 53 | Michael Jean 'Mike' Cardin | D | Yes |
CT - 54 | Denise W. Merrill | D | Yes |
CT - 55 | Pamela Z. 'Pam' Sawyer | R | Yes |
CT - 56 | Claire L. Janowski | D | Yes |
CT - 57 | Ted Graziani | D | Yes |
CT - 58 | Kathleen M. 'Kathy' Tallarita | D | Yes |
CT - 59 | Stephen M. 'Steve' Jarmoc | D | Did Not Vote |
CT - 60 | Peggy Sayers | D | No |
CT - 61 | Ruth C. Fahrbach | R | No |
CT - 62 | Richard F. Ferrari | R | No |
CT - 63 | George M. Wilber | D | Yes |
CT - 64 | Roberta B. Willis | D | Did Not Vote |
CT - 65 | Anne L. Ruwet | R | Yes |
CT - 66 | Craig A. Miner | R | No |
CT - 67 | Clark J. Chapin | R | No |
CT - 68 | Sean Williams | R | Yes |
CT - 69 | Arthur J. 'Art' O'Neill | R | No |
CT - 70 | Kevin M. DelGobbo | R | No |
CT - 71 | Anthony J. 'Tony' D'Amelio | R | No |
CT - 72 | Reginald G. 'Reggie' Beamon | D | No |
CT - 73 | Jeffrey J. Berger | D | Yes |
CT - 74 | Selim G. Noujaim | R | Did Not Vote |
CT - 75 | David Aldarondo | D | Yes |
CT - 76 | John E. Piscopo | R | No |
CT - 77 | Roger B. Michele | D | Did Not Vote |
CT - 78 | William A. Hamzy | R | No |
CT - 79 | Konstantinos 'Kosta' Diamantis | D | Yes |
CT - 80 | John 'Corky' Mazurek | D | Yes |
CT - 81 | Bruce P. 'Zeke' Zalaski | D | Yes |
CT - 83 | Catherine F. Abercrombie | D | Yes |
CT - 84 | Christopher G. 'Chris' Donovan | D | Yes |
CT - 85 | Mary M. Mushinsky | D | Yes |
CT - 86 | Robert M. Ward | R | No |
CT - 87 | Steve Fontana | D | Yes |
CT - 88 | Brendan Sharkey | D | Yes |
CT - 89 | Vickie Orsini Nardello | D | Yes |
CT - 90 | Mary G. Fritz | D | Did Not Vote |
CT - 91 | Peter F. Villano | D | Yes |
CT - 92 | Patricia A. 'Pat' Dillon | D | Yes |
CT - 93 | Toni Edmonds Walker | D | Yes |
CT - 94 | William Riley Dyson | D | No |
CT - 95 | Juan R. Candelaria | D | Yes |
CT - 96 | Cameron C. 'Cam' Staples | D | Did Not Vote |
CT - 97 | Robert W. 'Bob , Rob' Megna | D | Yes |
CT - 98 | Patricia M. 'Pat' Widlitz | D | Yes |
CT - 99 | Michael P. 'Mike' Lawlor | D | Yes |
CT - 100 | Raymond C. 'Ray' Kalinowski | R | No |
CT - 101 | Deborah W. 'Deb' Heinrich | D | Yes |
CT - 102 | Peter J. Panaroni Jr. | D | Yes |
CT - 103 | Alfred C. 'Al' Adinolfi | R | Yes |
CT - 104 | Linda Menna Gentile | D | Yes |
CT - 105 | Leonard C. 'Len' Greene Sr. | R | No |
CT - 106 | Julia B. Wasserman | R | Yes |
CT - 107 | David A. Scribner | R | No |
CT - 108 | Mary Ann Carson | R | No |
CT - 109 | Lewis J. 'Lew' Wallace Jr. | D | Yes |
CT - 110 | Robert 'Bob' Godfrey | D | Yes |
CT - 111 | John H. Frey | R | Yes |
CT - 112 | DebraLee Hovey | R | No |
CT - 113 | Richard O. 'Dick' Belden | R | No |
CT - 114 | Themis Klarides | R | Yes |
CT - 115 | Stephen D. 'Steve' Dargan | D | Yes |
CT - 116 | Louis P. 'Lou' Esposito | D | Yes |
CT - 117 | Paul Davis | D | Yes |
CT - 118 | James A. Amann | D | Yes |
CT - 119 | Richard F. 'Dick' Roy | D | Yes |
CT - 120 | John A. Harkins | R | No |
CT - 121 | Terrance E. 'Terry' Backer | D | No |
CT - 122 | Lawrence G. Miller | R | No |
CT - 123 | T.R. Rowe | R | No |
CT - 124 | Charles 'Don' Clemons Jr. | D | Yes |
CT - 125 | John W. Hetherington | R | Yes |
CT - 126 | Christopher L. Caruso | D | Yes |
CT - 127 | John F. 'Jack' Hennessy | D | Yes |
CT - 128 | Lydia N. Martinez | D | Yes |
CT - 129 | Robert T. Keeley Jr. | D | Yes |
CT - 130 | Felipe Reinoso | D | Yes |
CT - 131 | David K. Labriola | R | Yes |
CT - 132 | Thomas J. Drew | D | Yes |
CT - 133 | Cathy C. Tymniak | R | Yes |
CT - 134 | John 'Jack' Stone Jr. | R | Yes |
CT - 135 | John E. Stripp | R | No |
CT - 136 | Joseph S. 'Joe' Mioli | D | No |
CT - 137 | Chris Perone | D | Yes |
CT - 138 | Janice R. 'Jan' Giegler | R | No |
CT - 139 | Kevin Ryan | D | Yes |
CT - 140 | Joseph E. Mann | D | Did Not Vote |
CT - 141 | John J. Ryan | R | No |
CT - 142 | Lawrence F. 'Larry' Cafero Jr. | R | Yes |
CT - 143 | Antonietta 'Toni' Boucher | R | Yes |
CT - 144 | James A. 'Jim' Shapiro | D | Yes |
CT - 145 | Christel H. Truglia | D | Yes |
CT - 146 | Gerald M. Fox III | D | Yes |
CT - 147 | Donald B. Sherer | R | Yes |
CT - 148 | Carlo Leone | D | Yes |
CT - 149 | Olivia R. 'Livvy' Floren | R | Yes |
CT - 150 | Lile R. Gibbons | R | Yes |
CT - 151 | Claudia M. 'Dolly' Powers | R | No |
CT - | Emil 'Buddy' Altobello Jr. | D | Yes |